forum  
 

O NAS

historia teatru | dorobek artystyczny | stowarzyszenie

HISTORIA

Zobacz naszą scenę w ogródku:

TEATR TRADYCYJNY jest instytucją prywatną, powstałą 01.06.1994 r., istniejącą w Krakowie od 22.02.1995 r. Prowadzony jest przez Dagmarę Foniok, absolwentkę PWST Warszawa (obywatelka czeska) i Tadeusza Hankiewicza, absolwenta PWST Kraków.

Teatr nie posiada stałego zespołu i działa na zasadach kontraktowych.
Na swoim koncie ma 16 premier, o których poniżej:

"TE DEUM LAUDAMUS", spektakl wg. "Kroniki polskiej" Galia Anonima,
"INTELIGENCI" wg. K. I. Gałczyńskiego,
"TREŚĆ GOREJĄCA" wg. J. Tuwima,
"BENEFIS" wg. "Łabędziej pieśni" A. Czechowa,
"EMIGRANCI" S. Mrożka,
"CHAŁTURA" wg. J. Słowackiego i
"MORALNOŚĆ PANI DULSKIEJ" G. Zapolskiej.

Ponadto spektakle dla dzieci "WYSPA BAJEK" J. Truszczyńskiego i "FOCZKA AKROBATKA" W. Kotasa.

W roku 1995 Teatr reaktywował przedwojenną tradycję teatrów ogródkowych.
Pierwszą prezentacją było "TATO, TATO, SPRAWA SIĘ RYPŁA" R. Łatki, którą w ogródku przy ul. Kanoniczej 1 obejrzało około 2000 osób. W roku następnym, w Domu Polonii przy Rynku Głównym, Teatr wystawił sztukę M. Schisgala "SIE KOCHAMY", które obejrzało około 1000 widzów.

W roku 1997 Teatr zrealizował przedstawienie J. Cimrmana "DŁUGI SZEROKI I KRÓTKOWZROCZNY", w tłumaczeniu Dagmary Foniok. Tłumaczenie to ocenione zostało bardzo wysoko ocenione przez fachowców z dziedziny literatury czeskiej.

W czasie trzeciej edycji teatrów ogródkowych w Krakowie, w miesiącach lipiec - sierpień, przedstawienie "Długi, Szeroki i Krótkowzroczny" obejrzało około 2000 widzów. Przedstawieniem tym Teatr Tradycyjny przybliża polskiej publiczności oryginalny, czeski, komediowy repertuar teatralny, cieszący się w Czechach niesłabnącym powodzeniem od 35-u lat.

Oprócz programowej działalności głównym zamierzeniem Teatru Tradycyjnego jest jak najszersze przybliżenie czeskiej kultury publiczności polskiej, czego dowodami są:

1) premiera dwujęzycznej, polsko - czeskiej wersji "EMIGRANTÓW" S. Mrożka, który to spektakl inaugurował FESTIWAL TEATRÓW EUROPEJSKICH REGINÓW w Hradec Kralove, w maju 1995 r. Swoją światową prapremierę ta realizacja "Emigrantów" miała w Czechach, w roku 1989;

2) organizacja koncertu wybitnego czeskiego barda JAROMIRA NOHAVICY wiosną 1996 r.

3) latem 1996 r. Premiera recitalu "W WĘDROWNYM CYRKU LAT" w wyk. Dagmary Foniok, na który składały się piosenki HANY HEGEROVEJ w tłumaczeniu Renaty Putzlacher;

4) prapremiera polska spektaklu "DŁUGI, SZEROKI I KRÓTKOWZROCZNY" w tłumaczeniu Dagmary Foniok - lipiec 1997 r. Przedstawienie to otrzymało we wrześniu tegoż roku wyróżnienie specjalne na KONKURSIE TEATRÓW
OGRÓDKOWYCH w Warszawie. W tym samym roku, w październiku brało ono udział w VIII MIĘDZYNARODOWYM FESTIWALU TEATRALNYM "NA GRANICY" w polskim i Czeskim Cieszynie, a w listopadzie było prezentowane w CZESKIM CENTRUM w Warszawie i ŻIŻKOWSKIM TEATRZE J. CIMRMANA w Pradze. W grudniu 1997 r. Teatr miał zamiar przedstawić polskiej publiczności wybitnego czeskiego mima Bolesława Polivkę. Względy finansowe nie pozwoliły Teatrowi na zrealizowanie tego pomysłu;

5) prapremiera polska sztuki J. Cimrmana "ZDOBYCIE BIEGUNA PÓŁNOCNEGO PRZEZ CZECHA KAROLA NIEMCA";

6) prapremiera polska przedstawienia J. Cimrmana "AKT";

7) prapremiera polska dramatu J. Cimrmana "DZIENNIK LEKCYJNY";

8) prapremiera polska spektaklu "OGNIWA" wg. "Posła z Liptakova" J.Cimrmana;

Większość przedstawień prezentowana była w DIVADLE JARY CIMRMANA w Pradze oraz na różnego rodzaju festiwalach, przeglądach i spotkaniach.

do góry

DOROBEK ARTYSTYCZNY

- "Emigranci", S. Mrożek
- "Wyspa bajek", J. Truszczyński
- "Tato, tato, sprawa się rypła", R.Latko
- "Sie kochamy", M. Schisgal
- "Te Deum Laudamus", Gall Anonim
- "W wędrownym cyrku lat", H. Chegerowa
- "Długi, szeroki, krótkowzroczny", Jara Cimrman
- "Zdobycie bieguna północnego", Jara Cimrman
- "Akt", Jara Cimrman
- "Dziennik lekcyjny", Jara Cimrman
- "Ogniwa", Jara Cimrman
- "Bobek niemowa 1", Jara Cimrman
- "Bobek niemowa 2, czyli czeski Tarzan 2", Jara Cimrman
- "Mały strażak" T. Hankiewicz
- "Bileterka" A.Goldflam
- "Łagry" B.Śmigielski
- "Foczka akrobatka", W.Kotas
- "Łabędzia pieśń", A. CZechow
- "Chałtura", J. Słowacki
- "Moralność Pani Dulskiej", E. Zapolska
- "Niech gadają dawne dzieje"

do góry

STOWARZYSZENIE

Stowarzyszenie Teatr Tradycyjny z Krakowa istnieje od 14 lat. Misją Stowarzyszenia jest krzewienie tradycyjnej kultury teatralnej, charakteryzującej się troską o kulturę słowa, dogłębną pracą nad rolą i wysokim poziomem warsztatowym. Jego założyciele, Dagmara Foniok i Tadeusz Hankiewicz, są zawodowymi aktorami z wieloletnim doświadczeniem, członkami Związku Artystów Scen Polskich. Stowarzyszenie współpracuje z teatrem Žižkovské divadlo Járy Cimrmana w czeskiej Pradze i należy do Stowarzyszenia Teatrów Nieinstytucjonalnych.

Teatr Tradycyjny z Krakowa ma w swoim dorobku 16 premier oraz 2 spektakle dla dzieci. Zdobył liczne nagrody w Polsce i za granicą, m.in.: dwukrotne Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Szkół Średnich w Grasse we Francji, I nagrodę Przeglądu Małych Form Teatralnych w Zgorzelcu, Grand Prix za najlepszą reżyserię na międzynarodowym festiwalu "Drabyna" we Lwowie, wyróżnienie specjalne w Konkursie Teatrów Ogródkowych w Warszawie oraz szereg nagród i wyróżnień przyznanych uczniom i wychowankom Stowarzyszenia Teatr Tradycyjny.